Pitný režim: koľko vody denne vypiť?

Odporúčaný denný príjem tekutín sa medzi ľuďmi líši. Koľko vody by sme presne mali vypiť, aby bol náš pitný režim optimálny? V prípade mužov môže byť toto číslo 3-3,5 litra a u žien je to takmer 2,5-3 litre. Hodnoty závisia aj od okolitej teploty, fyzickej aktivity, výšky, hmotnosti a ďalších faktorov. Je dôležité, aby ľudia dodržiavali správny pitný režim a pili kvalitnú vodu, pretože jej nedostatok môže spôsobiť vážne problémy. Medzi problémy, ktoré sa vyskytujú, patrí aj pocit smädu. Pitný režim musí byť taký, aby vodná bilancia – príjem a spotreba – bola v rovnováhe a telo netrpelo nedostatkom telesných tekutín, teda nevznikol ani problém s dehydratáciou.

Koľko vody vypiť?

Je potrebné ujasniť si pitný režim človeka, keďže každý potrebuje iné množstvo. Z tohto dôvodu je mimoriadne dôležitý si vypracovať zdravý pitný režim, na čo už existujú rôzne aplikácie. Aplikácie na pitný režim nás informujú o tom, kedy a koľko tekutín treba konzumovať, aby sme dosiahli denný priemer. 

Výpočet koľko vody denne vypiť

To, že koľko vody potrebujeme denne vypiť, zistíme jednoduchým a efektívnym výpočtom a tým podporíme optimálny príjem tekutín a lepšie vieme to aplikovať aj v našom každodennom živote. Denná norma vody sa vypočítava na základe telesnej hmotnostifyzickej aktivity. Ide o tzv. pitný poriadok podľa/na základe hmotnosti, pri ktorom na každý kilogram telesnej hmotnosti je potrebných 40 ml vody. Napríklad pri telesnej hmotnosti 70 kg bude všeobecná norma príjmu tekutín 2,1-2,8 litra. Treba vedieť, že pitný režim sa pri chudnutí mení, nakoľko s úbytkom hmotnosti klesá rýchlosť tekutiny. Je možné pozorovať rozdiel medzi pitným režimom dospelých a detí. Na rozdiel od spotreby vody dospelých existuje aj jednoduchý výpočet pitného režimu detí pomocou ktorého zistíme, koľko vody by mali vypiť. Pre dieťa je vhodné konzumovať 60 ml tekutín na každý kilogram hmotnosti. To znamená, že ak má vaše dieťa napríklad 28 kilogramov, malo by vypiť 1,7 litra vody denne.

Pitný režim športovca, seniorov a v tehotenstve

Každý človek má jedinečnú potrebu, že koľko tekutín musí prijímať pre optimálny pitný režim. Hranica dennej aktivity je u každého iná, preto by ste sa nemali sústrediť len na všeobecné pravidlá konzumácie tekutín. Pitný režim športovca sa mení v dôsledku zvýšeného intenzívneho športovania, pretože príjem tekutín sa potením zvyšuje o 10 – 25 %. Okrem toho treba dôsledne sledovať pitný režim starších ľudí a tehotných žien. Starší ľudia vyžadujú pozornosť, pretože spotreba vody je oveľa dôležitejšia kvôli mnohým chorobám. To isté možno zdôrazniť vo vzťahu k pitnému režimu tehotných žien, keďže ide o stav, pri ktorom sa môžu skôr priblížiť k dehydratácii a to môže mať vážne následky.

Pitný režim na pracovisku

Treba vyzdvihnuť, pitný režim, aj na pracovisku, ku ktorému existuje viacero alternatív. Zamestnávateľ musí zabezpečiť podlľa zákona na každom pracovisku možnosť na dodržiavanie pitného režimu pre zamestnancom. Zákon upravujúci tento druh pitného režimu obsahuje, že zamestnávateľ je povinný nejakým spôsobom poskytnúť zamestnancom optimálnu tekutinu, či už ide o čistú vodu z vodovodu, alebo inu alternatívu. Najvhodnejšou metódou je neperlivá balená voda a dávkovače vody. Naše automaty na Pí vodu sa tešia čoraz väčšej obľube, pretože sa s nimi dá jednoducho vytvoriť ten správny pitný režim pre zamestnancov tak na každom pracovisku, ako aj doma. Kvalitná pitná voda je dôležitá. Je pre Nás nevyhnutné, aby vodárenská spoločnosť Aquaunion bol voľbou, ktorá zamestnávateľom aj zamestnancom poskytuje zdravšiu alternatívu pri navrhovaní ich pitného režimu. 

|

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *